Categories
Uncategorized

Taco Salad // Ensalada de Taco

[column width=”47%” padding=”6%”] I took Bruno for a walk to the garden to pick up some rhubarb for tonight’s dessert, but it’s looking like we’re not going to have room (nor energy) to make it. While I was there, I harvested the last of our mesclun salad greens, about a pound or so. We are…

[column width=”47%” padding=”6%”]

I took Bruno for a walk to the garden to pick up some rhubarb for tonight’s dessert, but it’s looking like we’re not going to have room (nor energy) to make it. While I was there, I harvested the last of our mesclun salad greens, about a pound or so. We are officially in a salad overload at the moment, so we thought a good way to use up some of the greens was to make Taco Salad.

I sent Justin to the store to pick  up cilantro and taco seasoning. I don’t normally like to use taco seasoning in the packet, but because I am out of dried onion and powdered garlic – and as those two ingredients are key to taco seasoning –  I figured it was worth the overall cost to buy a packet.  He also picked up an avocado, of which we ate half with dinner and will have the other half for breakfast.

From the CSA:

  • scallions (45¢)
  • 4 garlic scapes (10¢)
  • boston bibb lettuce ($1.85)

From Meg

  • tomato, cubed

On-Hand:

  • 1/2c black / red beans (dry)*
  • 1/2 package taco season (50¢)
  • 1/2tbs butter (3¢)
  • 2 cloves garlic (30¢)
  • 1c rice (17¢)
  • 2c water
  • 1/2 package taco season (50¢)
  • 1/2 avocado, cubed (75¢)
  • 1/2 red onion, diced (25¢)
  • 2tbs lemon juice (15¢)
  • 2bs vinegar (15¢)
  • 1tsp cayenne pepper, powdered (25¢)
  • 1/2 bunch cilantro (75¢)
  • last of garden mesclun mix from June 2nd harvest
  • water
  • cheese ($2.00)
  • tortilla chips ($1.00)

csa cost of meal: $2.40

out-of-pocket cost of meal: $6.80

total cost of meal: $9.20

per person $4.60 (could have easily fed 4 people, but it was so delicious we at it all)

*If you haven’t boiled beans before, they take about an hour to cook. Wash and pick over beans, cover with water, bring to a boil, cover and reduce heat (to save on gas). The beans should stay at a low boil if covered. This makes dry beans an extremely economical way to feed a large family. Served in combination with rice, the two make a perfect protein.

[/column]

[column width=”47%” padding=”0%”]

Fui a caminar con Bruno a la huerta a cosecho el ruibarbo para el postre, pero creo que estamos más llenamos a comerlo o hacerlo. Cuando estaba allí, coseché el fin de la lechuga mesclun, aproximamente un libra. Ahora, lo es oficial, tenemos demasiado ensalada, asi que pensabamos una buena manera a usarla esta hacer ensalada de taco.

Le envié a Justin al supermercado a comprar cilantro y sazón de taco. Usualmente, a mi no me gusta a usar los paquetes, pero en este momento no tengo las cosas a hacer la mezcla de la nada. Bien, sentí que en esto caso los paquetes tienen el valor a comprarlos. También él compró un aguacate de cual comímos un media para cena y comerámos el otro para desayunar.

De el ASC:

  • 3 cebolletas (45¢)
  • 4 columnos de ajos (10¢)
  • lechuga bibb ($1.85)

De Meg

  • tomate, en cubo

De la casa:

  • 1/2c habas negras / rojos (seca)*
  • 1/2 paquete de sazón de taco (50¢)
  • 1/2cda mantequilla (3¢)
  • 2 partes de ajo (30¢)
  • 1t arroz (17¢)
  • 2t agua
  • 1/2 paquete sazón de taco (50¢)
  • 1/2 aguacate, en cubo (75¢)
  • 1/2 cebolla, cortado (25¢)
  • 2cda juego de limón (15¢)
  • 2cda vinagre (15¢)
  • 1cdta pimiento cayenne, polvo (25¢)
  • 1/2 ramo de cilantro (75¢)
  • el fin de la cosecha lechuga mesclun desde junio 2
  • agua
  • queso ($2.00)
  • patatas tortillas ($1.00)

el costo de csa: $2.40

el cost de la casa: $6.80

el costo en total: $9.20

por persona $4.60 (esto con facil podría ha alimentado 4 personas, pero la estaba muy deliciosa asi que comímos en todo)

*Si antes no se hirvia las habas, a cocinar esta sobre una hora.  Examina las habas, las lava, cubrirlas con agua, llevalas a hirviar, cubrir y reducir el calor (a salvar la energía). Las habas deban retener la hirvia si la olla se cubrirla. En esta manera, las habas son muy economica a alimentar una famila grande. Cuando a juntos con arroz, los hacien una proteína perfecta.

[/column]

[end_columns]

Leave a Reply