Went out to Baja Burrito for lunch $14.02 + $112.63 = $113.65 Whole Foods 1 gallon organic milk $5.99 sales tax $0.00 Total $5.99 Shaws (from 9/25) 1lb regular lentils $1.19 seltzer water $1.19 .77lb kale $1.15 sales tax $0.00 Total $3.61 Not Just Spices (Indian market) 4lb split red lentils (masoor dal)…
Category: grocery project
I don’t like suburbia. It makes me sad with its sticky pavement under beige-and-smog backdrop. There is no joy in the suburbs, only heartache. Only traffic. Only box stores and styrofoam columns covered in a thin layer of peeling stucco. Only open- and closed-malls that carry the same things every other suburb carries: broken dreams…
It’s been an incredibly busy week so far, but we still made time for homemade grape juice. We had a bumper crop of Concord grapes at the community garden this year, so Justin & I were able to get just enough to make about a pint of grape juice without feeling too greedy. We brought the grapes…
Things are moving along smoothly as we make our transition from summer to autumn in New England. The nights and mornings are noticeably chillier; the sun is a bit weaker and sets earlier. I have started bringing my plants in as well as re-potted many indoor plants that had outgrown their homes over the summer.…
Oh, what a week! We’ve got so many little projects going on, some food-related, many not. The sauerkraut is gurgling away; it has already expanded to the top of the jars. This is all pretty exciting. I’ve been brewing kefir like mad – even made some kefir cheese! I’m taking between a cup and a…
We started the sauerkraut today. One cabbage looks like it’s going to make a bit less than one half gallon. These are exciting times, my friends! The contraptions on top of the jars are called Kraut Kaps, and we got them from Amazon. I forgot to save a cabbage leaf for the weight, but I had…
Sept 11, 2014, Grocery Project
Thus far, Grocery Project has given Justin & me much to consider. This morning he threw out a small bit of broccoli that had gone bad. Over coffee, we had a rather sincere discussion regarding the nature of it. How do we move forward? Do we dock this against our tally? Do we add the cost twice…
So far, our tally shows a $4.71 per person per day cash money spent since Sept 1 on groceries. Certainly, someone must be thinking, “my god, what kind of garbage must they be eating for so little money?” So I put together the menus for the last ten days. All items are homemade (from scratch)…
Sept 8-9,2014, Grocery Project.
I will say one thing about Whole Foods that makes me so insane: You absolutely must watch them at the register. It’s really kind of unfair to the checkers, actually, but Whole Foods consistently marks different prices on their products as compared to the checkout. This time they got me or 20¢.This is not at all…
Sept 6, 2014, Grocery Project
Earlier this afternoon I trimmed a pineapple and put it in the fridge to chill. After it was cold, I cut it into chunks, placed it in a bowl and took the core for myself. I stood over the sink, gnawing at the core and thought to myself, “This must be how a dog feels…
If I hadn’t been so not hungry — yet still somehow hangry — this muggy September evening, I would have photographed the most amazing remedy for such conditions. Unfortunately, I had to take a facsimile from wikipedia. I must have read about it somewhere, but last week we bought some avocados to make “avocado egg salad” which…